Image and video hosting by TinyPicJethro Tull - Aqualung oliti GRTg 01 03 - 20:10 sati ,blog,hrvatska,film,fotografija,gastronomija,ljubav,glazba,humor,internet,karijera,književnost,novac,obitelj,obrazovanje,osobno,poezija,politika,priče,putopisi,računala,religija,seks,sex,sport,televizija,umjetnost,zdravlje,znanost,rasprave,diskusije,korisnik,politika,www" /> Image and video hosting by TinyPicJethro Tull - Aqualung oliti GRTg 01 03 - 20:10 sati ,blog.dnevnik.hr/feta" />

utorak, 29.03.2011.

Image and video hosting by TinyPicJethro Tull - Aqualung oliti GRTg 01 03 - 20:10 sati

Nastavljamo sa novom serijon pod nazivom “Albumi koji su promjenili tokove moderne muzike”

Do sada smo prezentirali In A Gadda Da Vidu grupe Iron Buterfly I zadnji utorak, Black Sabath sa albumom Paranoid.
Nastavljamo sa bandom Jethro Tull i njihovim najjacim albumom Aqualung.

Ono po cemu je Aqualung usao u povjest muzike je finalizacija izricaja Jethro Tulla i definitivno ustolicenje tradicinalnog folka u teskometalne rifove.
Izgleda pomalo cudno ali zvuci nevjerovatno dobro.

Jethro Tull su se nametnuli kao jedan od najjacih bandova Engleske invazije i postali su jedan od najpopularnijih bandova sa obe strane Atlantika, Europe i dalekoistocnih muzickih trzista.

Da bismo u potpunosti svatili odakle je Aqualung dosao i sta mu je prethodilo, vratit cemo se na pocetke.
I odmah da recemo, da je kao i kod vecine bandova, Jethro Tull projekt jednog covjeka. Projekt je Jan Andersona, sa nevjerovatno lojalnim glazbenicima koji su svoju kreativnost upregli u Andersonove ideje. Tu prvenstveno mislim na Martina Barea, solo gitaristu koji je uz Andersona alfa i omega grupe.

No da krenemo iz pocetka

Nijedna prica o grupi Jethro Tull ne moze poceti bez biografije Iana Andersona.
Ric je o jednom od svestranijih muzicara u cjelokupnoj povjesti roka, koji je ne samo uveo u ovu muziku jedan novi i prilicno neprimereni instrument-flautu, nego i uspija napravit funkcionalan i neobicno atraktivan spoj najrazlicitijih elemenata.To se prvenstveno odnosi na ozbiljnu muziku, skotski folk, blues, jazz, da nabrojimo samo one najglavnije.
Sav taj mix imamo vec desetljecima kao prepoznatljivi zvuk Jethro Tulla.

Koliko je Ian Anderon bitan za Jethro Tull, govori i cinjenica da se u stvari grupa tokom svih ovih godina poistovjetila sa njime. Cinjenica je da jedan Pink Floyd moze egzistirati bez Rodgera Watersa ali Jethro Tull bez Ian Andersona jednostavno ne moze postojati.

Ian Anderson je sredinom 60-ih saradjivao sa John Evan Bandom, poznatim i kao John Evan Smash. 1967. se sele u London, pokusavajuci se probiti na uzburkanoj klupskoj sceni. Bend se medjutim raspao, pa su Anderson i basista Glen Cornick odlucili osnovati novu grupu, zajedno sa gitaristom Mick Abrahams-om i bubnjarom Clive Bunker-om iz sastava McGregor's Engine. Mike Abrahams je vec imao relativno izgradjenu reputaciju u blues krugovima, sta je u startu dovelo do neslaganja izmedju njega i daleko sire orijentiranog Andersona, kojemu nije bio cilj da bend bude jos jedan u nizu blues grupa. Uz to, odabrao je neobicno i potpuno neocekivano ime: Jethro Tull.

Ime je doslo od poznate osobe iz Engleske povjesti. Jethro je bio pionir inovacija u poljoprivredi i svojim idejama i nastupima je zasluzio skoro mitsku popularnost.
Tim izborom Anderson je jasno dao do znanja i Abarahamsu a i svima oko sebe da misli drugacije.

Uz izdanje prve, pilot singlice vezana je i jedna zgoda. Naime na prvoj singlici, greskom je ime grupe napisano kao Jethro Toe. Singlica je neslavno propala a grupa dobila drugu sansu da se predstavi pod svojim punim imenom.

Single “A Song For Jeffrey" prosao je mnogo bolje i Jethro Tull su se uskoro ustalili kao kucni bend u cuvenom londonskom "Marquee" klubu..

Do treceg miseca 1968. vec su se etablirali kao kultni band i bili prepoznati kao predvodnici britanskog, bluesom inspiriranog underground-a.

Kraj 60-tih , po mnogim misljenjima, predstavljao je jedan od najkreativnijih i najuzbudljivijih perioda u povjesti roka a vjerovatno i u glazbi uopce.
U tom kontekstu je izasao i debi album grupe pod nazivom "This Was".
Album je pobudio veliko zanimanje po izlasku jer je donija pitku i slusljivu mjesavinu rocka, bluesa, jazza, klasike i skotskog folka. Pokazao je smjer u kojem se kretao Jethro.

Uvodenje flaute kao ravnopravnog instrumenta u postavi je isto tako bila novitada. Uzimajuci za predlozak klasicni pristup i samu kompoziciju, Ian Anderson nam donosi flautu kao ravnopravnog partnera neprikoslovenoj vladavini solo gitare.
Ono sta se rodio zvuci zacudjujuce dobro.

Drugi album "Stand Up" - sa svojim legendarnim "pop up" omotom i muzikom koja je odisala originalnoscu i autenticnim nadahnucem, je izasao 1969. Istog trena po svom izlasku je proglasen remek djelom, sta je,uostalom, i bio.

Oslobodjena stvaralackih trvenja,grupa je, pod sigurnim Andersonovim vodjstvom, odstupila od bluz obrasca i znatno prosirila polje djelovanja. Flauta je vec uveliko bila uvedena u igru, a Andersonova "panovska" silueta na jednoj nozi postala je zastitni znak na koji je publika burno reagirala.

Jethro Tull su istovremeno bili divlji i sofisticirani, odrpani i visoko profesionalni, a njihov je kompleksni muzicki koncept izazvao veliku paznju i priko bare. Uskoro ce Amerika postati njihov osnovni profesionalni poligon, na kome do danasnjih dana odlicno prolaze.

Dakle, odbacujuci blues okove I prosirujuci svoj muzicki izricaj Jethro Tull donose dah novoga na muzickoj sceni.

Albumom "Stan Up", Jethroo Tull su se oprostili od ovozemaljskog statusa i krenili zvjezdanim stazama kojima samo povlasteni koracaju.
Short Jingle
Jethro Tull su se definitivno otisnuli u eksperimentalne vode sa trecim albumom "Benefit". Ironija je u tome sta je s tim, progresivnim ali od kritike sa otoka, podcjenjenim albumom, pala Amerika.
I to ona konzervativna, kojoj su Beatlesi bili najprogresivniji band svih vremena i kranji domet experimenta.
Krediti koje su dobili, su bili toliki da od toga trenutka, sta god napravili, u Americi se pretvralo u zlato.

"Benefit" u samoj biti ne donosi nista nova iako predstavlja odmak od prethodnika, ali ono sta donosi je ucvrscivanje izraza i ako cemo se slobodno izrazit, zakucava tezinu Jethro Tulla koji su na momente tezi od najtezih teskometalaca dok vec sljedeci moment leprsaju ka ranorenesansni gay umjetnici.

Nakon Benefita usljedija je Aqualung, album kojeg smo u emisiji u cjelini poslusali.

Image and video hosting by TinyPic

Aqualung je izasao 1971 godine i zasjeo na svim top listama. Donio je i dva veika hita, “Locomotive Breath” i naslovnu temu “Aqualung”. Posjedovao je magiju velikog albuma i nju je zadrzao do danasnjih dana.

Govoreci o daljnjoj diskografiji Jethro Tulla, nakon Aqualunga je usljedila kanonada odlicnih albuma. Osobno sam imao dojam da oni jednostavno ne mogu izdati los album. “Tick as Brick” je nasljedio Aqualung I donio novi pristup koncept albumima. Bio je to zenith Jethro Tulla. “Passion Play”, koji ga je nasljedio i pored neosporne muzicke vrijednosti, nije nasljedio magiju svog prethodnika.
To je bila ujedno i faza kad su Jetro Tull zaokruzili definiciju koncept albuma. Sta je to znacilo u to vrijeme znaju svi ljubitelji muzike.

Sa cisto muzickog aspekta, muzika grupe Jethro Tull moze se opisati kao slozena , brizljivo zamisljena, do tancina razradjena i prezentirana sa vrhunskom vjestinom. Rafiniranost izraza crpe iz folk pristupa i balansiranju gitare i flaute. Sa savrsenim osjecajem za timing, gitara i flauta se savreno nadopunjuju, ostavljajuci jedno drugom mjesta za solaze i izlete.

Jedna mala napomena, album Tick as Brick cemo prezentirati jednom drugom prilikom jer je to i zasluzio.

Nazalost, album Passion Play je dozivio mlake kritike a sljedeci albumi su pokrenili cak i negativne. Sa nekima se mogu sloziti ali sa nekima definitvno – ne. Prvenstveno mislim na album “Minstrel in Gallery” koji je kao fenix izisao iz pepela svojih prethodnika i obasjao muzicko nebo nekom novom svjezinom – svjezinom, made in Jethro Tull.
I o njemu nekom drugom prilikom.

I prije ozbiljnog uvoda, par anegdota sa snimanja Aqualunga. Album se naime snimao u Abbey Road studio kojeg su dilili sa Led Zepelinima koji su snimali svoj cuveni bezimeni cetvrti album.
Bandovi su se lipo druzili, osin Roberta Planta koji je spustija nos jerbo se nasa uvridjen izjvom Ian Andersona da bi Led Zeppelin, uz njegove tekstove bili odlican mali rock'n'roll bend. :-)

Dalje, legenda kaze i da je Jimmy Page, dok je Martin Barre snimao solazu za 'Aqualung' visio na prozoru studia i kreveljio se, pokusavajuci ga dekoncentrati, normalno, iz ciste zajebancije.
Ali Bare je , uprkos ometanju solo odsvirao kako ga je odsvirao i usetao u povjest sa njime kao jedan od nezaobilaznih standarda, stajuci uz rame Richiju Blackmoreeu i njegovom solazon u Child in Time od Deep Purple.

Aqualung je kljucni album u opusu Jethro Tulla.
Inovativniji od This Was, glasniji od Stand Upa I tamniji od Benefita. Ukratko, donio je Jethro Tull u najboljem izdanju.
Lirika na albumu se bavi temom beskucnika i licemjernosti religije.
Razotkrivanje religije se obradjuje u nekoliko tema na albumu i moze se svesti pod jedna zajednicki nazivnik – licemjerje koje izvire iz svake pore religiskog djelovanja.
Uz tu tematiku naslonjena je i lirika koja obradjuje maloljetnicku prostituciju.

Album je konceptualno podjeljen u dva dijela. Ondasnju a stranu vinila zauzimaju teme pod zajednickim nazivom Aqualung, dok b stranu zauzimaju teme pod nazivom My God.
Mislim da nazivi tematskih cjelina dovoljno govore za sebe.

Album otvara naslovna tema Aqualung, potresna ali i kriticka prica o usamljenom starcu, beskucniku koji ocajnicki trazi ljubav ili bilo koju paznju. Istovremeno se dotice religije ali ponovo u negativnom kontexktu.
Sa muzicke strane, prebogata tema sa mnogobrojnim prelazima, puna emocija i obrata u ritmovima a solaza Martina Barea je povjest.
Ako se ikad bude pisala povjest solaza, ova ce bit imedju prvih 5.

Image and video hosting by TinyPic


Nakon Aqualunga sljedi “Cross Eyed Mary” i “Cheap Day Return”, teme koje sa ogromnim sensibilitetom opisuju atmosferu svratista za sirotinju i beskucnike.
Dok se Cross Eyed Mary naslanja na uvod na flauti kojeg preuzima teski riff, Cheap Day Return je Martinovih par minuta na akusticnoj gitari.

"Mother Goose" nastavlja di je Cheap Day Return stao. Na njega je naslonjena "Wond'ring Aloud"

A stranu zakljucuje a time i Aqualung tematiku tema Up To Me, uvodeci nas u tematiku b strane.
Licemjernost religije i preispitivanje pojma samog boga i njegovog postojanja u odnosu na vjerovanje u njega.

B stranu ondasnjeg vinila I tematski prva tema na njoj je istoimena tema “My God”. Preispitujuci postojanje i vjerovanje, Anderson nam donosi jedan novi pogled na religiju i smisao oliti besmisao samog vjerovanja. Sve to garnirano teskometalnim rifovima kojih se nebi posramili na Black Sabath. Martin Bare nadmasuje sam sebe, Anderson na flauti dotice nebo.
Jako, upecatljivo, tesko ka olovo, sumorno ka i crkva na nocnoj kisi koju obasjava sablasna svjetlost munja dok udaraju po vrhovima kampanela.
Mislim da je I Ozzy zazalija sta nije napisa ovu stvar.
Remek djelo u svoj svojoj minijaturi.

"Hymn 43", jos jedan biser u ovoj ogrlici. Secirajuci kult Isusa i ogoljevajuci ga do kosti, melje sva nasa vjerovanja sumornim teskometlnim rifovima.

"Slipstream" nastavlja onda di je nemoguce nastaviti
I Anderson nam donosi jedino moguce. Akusticnu baladu koja kao katalizator premoscuje dva jaka uporista albuma. A premostuje najveci hit grupe “Locomotive Breath”.
Temu o looseru kojemu je zivot krenija sasvim drugim smjerom od onoga kojima ga je on naumio ziviti.
Kao njemi promatrac svoga zivota, slike mu se krecu ispred ociju a on nemocno promatra. Zrvanj zivota ga melje i nemocan je da napravi bilo sta osim da se pokori toj zastrasujucoj lokomotivi koja ga nemilosrdno gura u ponor zivota.

Album zatvara “Wind Up”, zakljucna tema koja preispitivanje vjere i religije dovodi do svog zavrsetka.
Sa konstatacijom da svako vjerovanje prelazi u dogmu u kojoj se gubi sam smisao istoga.
Lipo receno, jos bolje opjevano a odsvirano…...
Kao cekicem, teski rifovi tuku po zadnjim mrvicama vjerovanja i razbijaju ga u amorfnu masu u kojoj ipak vlada neka vjera ali u nesto drugacije, nesto bolje, nesto sta u sebi ne nosi klicu licemjerja samim svojim postojanjem.


I sta reci za jos jedno remek djelo u svojim svojim komponentama.
Nista, zatvaramo album i ostavljamo da i dalje zivi u glavama miljona sljedbenika ove grupe kao i svih slucajnih slusalaca…..

Sa ostalim krucialnim albumima Jethro Tulla cemo se druziti kasnije a za veceras samo mozemo zakljucit da je ovaj biser ljudske kreativnosti zivlji nego ikad a njegova aktualnost dolazi kako od muzickog izricaja tako i od aktualnih tekstova koji se mozda vise nego ikada mogu preslikati u stvarnost koju upravo zivimo.

Zar vrijednost jednog djela nije u tome?
Aktualnost u svakom trenutku i van svoga vremena. To je ono sta mu daje besmrtnost.

Svrstavajuci ovaj album u drustvo velikih ne cinim uslugu njemu samome vec ostalima koji imaju tu cast biti sa njime u drustvu!!



Cjelokupnu emisiju mozete naci na sljedecoj adresi:

Music LP - Underground - 8. emisija

- 17:42 - Komentari(0) - Isprintaj

<< Arhiva >>